Cumartesi, Ağustos 30, 2014

{FOTOĞRAF} FOTOĞRAF AŞKTIR...

     Bugün sizlerle en büyük hobilerimden biri olan fotoğrafçılık üzerine bir yazı paylaşacağım. Aslında (rahmetli) kayınpederim çok büyük fotoğraf sanatçısıyken, yazdığı yazılar, kitaplar, verdiği -ücretsiz- sayısız dersler, kurslar, yaşamı boyunca aldığı yaklaşık 300 küsür profesyonel makinaları ile çektiği binlerce fotoğraf varken benim fotoğraf sanatı üzerine bir şeyler söylemem haddim değil. Nacizhane yaptıklarımı, bildiklerimi, az buçuk varsa yeteneğimi paylaşacağım sadece...

fotograf fotoğraf photo fotografcilik fotoğrafçılık photography

     Fotoğraf aşkı ben de çok uzun zaman önce evdeki profesyonel fotoğraf kitaplarına bakmakla başladı. Ardından fotoğraf makinem olana kadar amatör bir şekilde eşin dostun makinesiyle kendimce farklı kadrajlarda, farklı ışıklarda çekmeye çalışmakla devam etti. Sonrasında ilk profesyonel fotoğraf makinamla daha da asıldım, zaten bayılıyorum çekmeye, kendimi kaybediyorum zaman kavramım yok oluyor çekim yaparken, bu sefer birkaç adım daha ileriye taşımaya, işin mutfağını öğrenmeye karar verdim. Bunun üzerine; profesyonel fotoğraf sanatı ile ilgili birkaç kitap okudum, internetten araştırmalar yaptım ve teknik kısmını öğrenmeye başladım. Daha sonralarda kendi kendime denemeler yapmaya başladım tamamen simultane bir şekilde. 


fotograf fotoğraf photo fotografcilik fotoğrafçılık photography
fotograf fotoğraf photo fotografcilik fotoğrafçılık photography

fotograf fotoğraf photo fotografcilik fotoğrafçılık photography

fotograf fotoğraf photo fotografcilik fotoğrafçılık photography

     Şuan tam olarak neresindeyim fotoğrafçılığın, ustalığın? MFÖ'nün şarkısındaki gibi tam ortasındayım aslında... Daha çok öğrenmem, bilmem gerekenler var. Fotoğraf bir aşk, bir tutku oldu benim için. İşte tam da bu sebepten istiyorum ki insanların 'sen de o ışık, yetenek var!' söylemlerinin hakkını vereyim...

    Ya sizin yapmaktan hoşlandığınız, sevdiğiniz hobileriniz var mı? Sizi hangi hobiniz ya da hobileriniz mutlu ediyor? Hobilerinizde kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz? 


Facebook: Hayatın Pusulası

Instagram: Soru Meleğinin Pusulası
Bloglovin: Soru Meleğinin Pusulası
Google+ : Özlem Nazlı Gürses
Twitter: sorumelegininpusulasi
Pinterest: Soru Meleği*Tüm görseller şahsıma aittir.Bu yazı reklam değildir, sponsor tarafından karşılanmamıştır.Bu yazıda %100 kendi objektif görüşlerim paylaşılmıştır.

4 yorum :

  1. bende fotograf cekmeyı cok severım ama senın kadar tutkunu degilim sanırım :( yapmaktan hoslandıgm cook sey var ama ne yazıkkı son zamanlarda hic birini yapmaya vaktim yok bu cok uzucu :(

    YanıtlaSil
  2. İnsan sevdiği şeylere mutlaka vakit ayırmalı yoksa zamanla; yapacak vakit olsa bile enerji kalmayabilir, ihmal etme derim sana da nacizhane bir tavsiye olarak :)

    YanıtlaSil
  3. Fotoğrafçılıkla uğraşmayı çok istiyorum profesyonel bi makinayla. Zamanı geldiğinde makine tavsiyesi alırım o zaman!=)

    YanıtlaSil

Fikilerlerini okumaktan keyif alıyorum ^^