Salı, Ekim 28, 2014

{TEKNOLOJİ} İKİZİNLE TANIŞMAYA NE DERSİN?
     Televizyon reklamlarında sıkça gördüğünüz üzere İstanbul/Levent'te Özdilek Park Avm açıldı. Ben de açılışından bir süre sonra hazır yolumun üzerindeyken uğradım. Dolanırken bir mağaza oldukça dikkatimi çekti. Camekan vitrinlerle dekore edilmiş, içerisinde minik insan (karakter) figürlerini görünce çok şaşırdım. Teknolojiye, teknolojik ürünlere olan ilgim ve merakım küçüklüğümden beri katlanarak arttığından dayanamadım içeri girdim hemen. Zaten benim gibi birçok insanın gelip geçerken dikkatini çekmeyi fazlasıyla başarıyor. ''Aaa ne kadar ilginç?'' , ''Ne bu oyuncak mı?'' , ''Neler çıkıyor? Allah'ım tövbe bismillah!'' , ''Aaaa ne güzelmiş! Çok güzel düşünmüşler valla!'' diyenleri duydum ben içerideyken. Mağazanın adı bile tek başına yeter dikkatleri üzerine toplamaya! İkizin... Mağaza sahibinden ve çalışanlarından insan figüleri hakkında bilgi aldım ve teşekkür edip çıktım. Çıktım çıkmasına da aklımın bir köşesinde kaldı. Eşimin doğum günü de yaklaşıyordu. 'Evinde ''Oyun Odası'' olan, 789634512 tane oyunu olan, bir sürü oyun makinesi olan, oyun figülerini çok seven birine kendisinin figürünü, ikizini yaptırmaktan ala hediye mi olur?!' cümlesi kafamda dönüp dönüp duruyordu. Tabi klasik Özlem, araştırmadan bir şey yapar mı? Bu teknoloji nedir, ne değildir, nasıl çalışır falan Google amcamdan yardım aldım gizli gizli, neticede hediye araştırıyoruz eşim görürse patladığımın resmidir ahahahaa :D 

     Size üç boyutlu baskı hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Üç boyutlu baskı; sanal ortamda tasarlanmış herhangi bir şekildeki üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı denir. En yaygın kullanıma sahip olan üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi bilgisayar ortamında hazırlanmış herhangi bir üç boyutlu nesnenin sanal ortamda katmanlara bölünmesine ve her bir katmanın eritilen hammadde dökülerek üst üste gelecek şekilde basılmasına dayanır. Üç boyutlu baskı ve yazıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya ve nasıl yapıldığının videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. 3D yazıcıların sayesinde üç boyutlu baskı yönteminin çıkması son günlerde oldukça popüler. Ayakkabılar, haritalar gibi insan figürleri de en çok tercih edilenlerin arasında. Düşündüm, taşındım ve şu karara vardım; hem ulaşım olarak bana çok yakın İkizin mağazası hem bu teknolojiyi Dünya ve Türkiye çapında insanların hizmetine sunan çok az kuruluş var ve bu kuruluşlar internet üzerinden fotoğraf gönderimi ile çalışırken İkizin mağazasında, bizzat giderek tarama cihazına girme şansını buluyorsunuz hem de fiyat olarak yurt dışı ile hemen hemen aynı ve tüm bunlar birleşince eşimi süpriz bir şekilde mağazaya götürmeye, ikizini yaptırmaya karar verdim nihai olarak. Hediye konusunda orjinallikte sınır tanımıyorum doğrusu. Ve eşimin doğum günü gelip çattığında nereye gideceğini bilmeden götürdüğümde mağazadan içeri girdiği an çok şaşırmış ve sevinmişti. Tarama cihazına girdi, yaklaşık 1 dk ya da daha az bir sürede tarama işlemi tamamlanmıştı. Her şey iyi hoş ama teslimatın hemen gerçekleşmemesi işin bence tek dayanılmaz noktası. Hele benim gibi sabırsız olanlar için. İki çeşit insan figürü basımı yapıyorlar; biri büst şeklinde gövdeye kadar diğeri de boydan boya. Her boyutun ücreti değişiyor. Bu bir hediye olduğundan, etik olmayacağı için ücret bilgisini paylaşmayacağım. 3D tarama yapıldıktan sonra yaklaşık 3 hafta içerisinde teslim ediliyor ister gidip alabiliyorsunuz ister kargo ile evinize ulaştırıyorlar. Şahsen biz o heyecanı yerinde yaşamak istedik kendimiz gittik, aldık. Çok da beğendik eşimin ikizini. Birebir kopyası olmuş resmen, tabi minik hali :) Rengi, duruşu hatta kıyafetinin kıvrımları bile olduğu gibi çıkmış. Diğer oyun figürlerimizin arasında çoktan yerini aldı bile!
   
     Teknolojinin her gün büyük bir hızla ilerlemesi sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda yaşamımıza renk katıyor gerçekten. 
Böylesine güzel bir teknolojik hizmeti sunmaları, müşteri memnuniyeti odaklı çalışma prensibine sahip olmaları ve  3D teknolojisini ülkemizde mağaza olarak hizmet veren tek kuruluş olmaları İkizin mağazasını özel kılıyor. İkizin mağazasında bu teknolojiyi insanların hizmetine sunan Filiz Hanım'a, Gökhan Bey'e ve Enes Bey'e gösterdikleri ilgi, anlayış ve hoşgörü için çok teşekkür ederim bir kez daha. Ve son bir teşekkür de günümüz teknolojisi sayesinde bize 'O anı' ölümsüzleştirme fırsatını verenlere, bu keşfi gerçekleştirenlere...
 

     Ücret bilgilerini, tarama esnasında dikkat edilmesi gerekenleri ve merak ettiğiniz tüm 
soruları www.ikizin.com   internet adresindenfacebook/ikizin ya da instagram/ikizin adresinden öğrenebilirsiniz. 

     Siz de 
teknolojik ürünlere meraklı mısınız? En çok hangi kategorideki ürünler dikkatinizi çekiyor? Üç boyutlu baskı hakkında ne düşünüyorsunuz? 


Bloglovin: Soru Meleğinin Pusulası 


*Tüm görseller şahsıma aittir.Bu ürün tamamen kendi imkanımla alınmış olup reklam değildir, sponsor tarafından gönderilmemiştir. Bu yazıda %100 kendi objektif görüşlerim paylaşılmıştır.
2 yorum :

  1. yaa resmen inanamadım harika birsey buu :) bayıldımmm teknoloji inanılmaz derecede ilerliyor cok cok sevdım :) boyle guzel bırseyle bılgılendırdıgın ıcın cok tesekkur ederım canım ya en kısa zamanda bende yaptırıcam bundan :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, hakikaten teknolojini geldiği son nokta :) Ne demek canım, ben teşekkür ederim :) Şiddetle tavsiye ederim :)

      Sil

Fikilerlerini okumaktan keyif alıyorum ^^